گالری تصاویر

فصل کوکون ریزی زالوهای درمانگر تصاویر زالو درمانی ، بخش سوم

پربازدیدترین مقالات

خدمات ما

زالو چیست ؟ معرفی زالو بخش دوم

زالو چیست ؟ معرفی زالو بخش دوم

زالو چیست ؟ در مطلب معرفی زالو به بیان توضیحاتی درباره زالو و شناسایی زالو (leech) پرداختیم. در این بخش با معرفی کامل زالو در خمت شما هستیم.برای آشنایی بیشتر با زالوی طبی به ادامه مطلب مراجعه کنید .

در مطلب زالو چیست ؟ معرفی زالو بخش اول درباره شناسایی زالو ها تا پرورش زالوی طبی و رونق خرید و فروش زالو توضیحات بیان شد . این مقاله معرفی زالوی طبی بخش دوم و تکمیلی معرفی کامل زالو میباشد.

زالوها را بیشتر بشناسیم:

زالوها قادر به درک نور، بو، صدا، گرما و ارتعاش و لمس کردن می باشند. زالوها برای هضم خون یک نوع باکتری ترشح می کنند که همین باکتری باعث از بین رفتن سایر باکتری ها می شود، در نتیجه از فاسد شدن خون مکیده شده جلوگیری می کنند

آنزیمی به نام هیرودین در بزاق دهان زالو وجود دارد که از یکصد و اندی آنزیم که تا کنون در بزاق دهان زالو کشف شده است فعلاً با اهمیت تر است. عامل تبرید کننده ای قوی در بزاق دهان زالوست که در درمان سرطانهای التهابی و زخم های ناسور مفید است. آنزیم سرد کنندۀ بزاق دهان زالو حاوی ترکیبات آمونیاک است که خاصیت سردکنندگی دارد. زالو اکسیژن آب را به مصرف می رساند و آمونیاک را در آب رها می کند که باعث مسمومیت آب می شود. بنابراین زالو را زیاد در آب تنها نگذارید، چون خاصیت درمانی زالو نیز به خاطر کاهش اکسیژن پائین می آید.

بهترین زالوها از کجا تهیه میشود؟

از حدود 600 نوع زالو که در دنیا کشف شده بهترین زالوها، زالوهایی هستند که اطراف دریای خزر زندگی می کنند. کشورهای عضو دریای خزر مثل ایران و روسیه صاحب بهترین زالوهای دنیا هستند، این زالوها هم از لحاظ سلامت هم از لحاظ سمی نبودنشان مورد توجه بسیار هستند و به همین دلیل است که خرید زالو توسط غربی ها از کشور روسیه انجام میگیرد و همچنین روسیه در پرورش زالوی طبی و فروش زالو پیشرفت زیادی داشته است .

هیچ یک از زالوهای دنیا به اندازۀ زالوهای دریای خزر اثر درمانی قوی ندارند؛ به دلیل زیادی آنزیم هیرودین موجود در بزاق دهان و انعطاف پذیری بیشتر نسبت به زالوهای دیگر که به نسبت توان مکش بیشتر خون را فراهم می کند.

تولید مثل به سبک زالوها

جالب است بندانید هر زالو دارای اندام های جنسی نر و ماده است ! یعنی هر زالو میتواند یکبار وظیفه ماده یا نر را انجام دهد ولی برای جفت گیری باید دو زالو به هم بچسبند و هر کدام نرینه خود را به مادینه دیگری برساند، سپس هر دو بارور می شوند، زالوهای تولید شده در ماده ای ژله مانند از زالو جدا شده و به محیط اطراف می چسبند. مدت عمر زالو ها بعد از یک یا دوبار تولید مثل پایان می یابد .

شرایط نگهداری زالوها:

شرایط نگهداری زالو ها سخت است ، زالو ها برای اینکه همیشه شاداب بمانند و در هنگام خونگیری به راحتی و به سرعت کار خود را انجام بدهند باید  در درجه حرارت بین 4 تا 10 درجه سانتیگراد و در خاک مرطوب و در جایی که نسیم خنک و سرد بوزد نگهداری شوند.

نگهداری زالوها در داخل آب برای مدت طولانی مناسب نیست بدلیل اینکه زالوها با ترشح مواد شیمیایی از جمله آمونیاک، اکسیژن آب را از بین برده و به تدریج خود نیز ضعیف شده و کارایی خود را از دست می دهند و سرانجام پس از چند روز می میرند.

بهترین حالت نگهداری زالو در مطب و خانه ها همان خاک مرطوب و تمیز که در کیسه های نخی یا کتانی محصور شده باشند و در درجه حرارت بین 4 تا 10 درجه نگهداری شوند.

هرگز نباید برای تغذیه زالوها چیزی به آب یا خاک و به طور کلی محل زندگی زالو اضافه کنید، از این نظر زالوها کاملاً با ماهی های آکواریوم متفاوتند. هر نوع تغذیه با موارد پروتئینی شبیه به غذای ماهی های آکواریوم باعث ایجاد فساد و تعفن و آلودگی می شود و باید توجه داشت که اساساً زالوها نیاز به تغذیه ندارند و خود می توانند از خاک مرطوب و محیط طبیعی زندگی خویش برای ادامه حیات مواد غذایی لازم را جذب کنند

بسیار مهم است که بدانیم زالوها به هر نوع ماده شیمیایی حساس هستند و با نمک، الکل، ادوکلن، بتادین، ساولون، بنزین، اتر، سرکه و دیگر مواد شیمیایی و مواد تند مانند: فلفل، خردل و امثال آن و حرارت زیاد و خشکی ، از بین می روند . بنابراین در نگهداری زالوها سعی شود محیط از هرگونه ماده شیمیایی پاک باشد .

شرکت زالوی سبز شمال آماده فروش زالو به متقاضیان است.

مطلب خرید و فروش زالوی طبی را مطالعه فرمایید .

مقالات دیگر سایت
زالو چیست ؟ معرفی زالو بخش اول

زالو چیست ؟ معرفی زالو بخش اول

زالو چیست ؟ زالو (leech) جانوری با نیروی مافوق الطبیعه و نام علمی آن Hirudinea است. زالوها کرمهای حلقوی هستند که به کرمهای خاکی شباهت دارند ولی از لحاظ آناتومی بسیار متفاوت می باشند.

ادامه مطلب
برخی از فرآورده های زالوی طبی

برخی از فرآورده های زالوی طبی

استفاده از زالوی طبی منحصر به زالو درمانی یا همان زالو اندازی نیست ، زالو چه به صورت زنده و چه به صورت فرآورده های طبی از گذشته تا کنون استفاده میشده است. در مقالات گذشته از روش زالو درمانی ، فواید و نکات آن صحبت کردیم.

ادامه مطلب