گالری تصاویر

فصل کوکون ریزی زالوهای درمانگر تصاویر زالو درمانی ، بخش سوم

پربازدیدترین مقالات

خدمات ما

زالو درمانی - زالو اندازی از گذشته تا حال

زالو درمانی - زالو اندازی از گذشته تا حال

در این مطلب از تاریخچه زالو درمانی یا زالو اندازی با استفاده از زالوی طبی از گذشته تا کنون صحبت خواهیم کرد ، آگاهی از قدمت استفاده از روش زالو درمانی باعث میشود ، به علت اهمیت پرورش ، خرید و فروش زالو بیشتر پی بریم . 

در مطالب گذشته سایت زالوی سبز شمال ، زالو چیست، فواید پرورش زالو ، فروش زالوی طبی و خرید زالوی طبی ، خواص استفاده از زالو و تشخیص انواع زالو طبی و سمی بحث شد و در ادمه همین مبحث در این پست از تاریخچه استفاده طبی از روش زالو درمانی یا همان زالو اندازی از گذشته تا کنون صحبت خواهیم کرد ، قدمت استفاده ازین روش باعث میشود که به علت اهمیت پرورش ، خرید و فروش زالوی طبی بیشتر پی بریم .

زالو Leech کرمی است لزج، چسبنده،خون آشام و به همین علت چندش آمیز و نفرت انگیز است. اما تاریخ طب دلیل محکمی است برای اینکه نشان دهد خدمتی که زالو به نوع بشر کرده ،بیشتر از تمام زیان هاییست که برای آن بیان میکنند. همانطور که در مطالب گذشته بازگو شده ، استفاده از زالویی به نام زالوی پزشکی (Hirudo medicinalis) برای بسیاری از بیماری ها از دیر باز نمودار سودمندی ھای شایان این جانور بدنام است. باید در نظر داشت مشخصه زالوی های طبی، نوارھای سبز زیتونی تا سبز لجنی در پشت آن است. زالوھای سیاه رنگ یا سرمه ای رنگ و یا زالوی بسیار درشت (بزرگ تر از 12 سانتیمتر) اغلب نامناسب و خطرناک می باشند .

خواص فوق العاده زالوی پزشکی

استفاده از زالوی پزشکی Hirudo medicinalis در طب قدیم اقوامی مانند هندیها ، یونانیها، رومیها و ایرانیها به 2500 سال قبل باز میگردد . زالو درمانی برای درمان بسیاری از درد ها از جمله سردردهای میگرنی ، تب ، زخم های عفونی ، دمل و آبسه ، ورم ها ، هموروئید ، واریس ، قانقاریا و ... کاربرد دارد . ( در مطالب آینده سایت، درمان بیماری ها با زالو را بیشتر توضیح خواهیم داد )
زالو اندازی جزو سنت ھای درمانی پذیرفته شده و به ھمان معروفیت و مقبولیت حجام و فصد (رگزنی) بین توده های مردم رواج داشت. آری این حیوان یک گرمی به ظاهر مشمئزکننده طی سالیان دراز بیماری های لاعلاجی را براحتی درمان می کرد و بیماران را از صرف ھزینه ھای گزاف، بریده شدن اندام ھا، بد شکل شدن پوست، فلج شدن ناشی از سکته مغزی و غیره نجات می داده است.
در طب عامیانه نیز زالو در کوچه و بازار به فروش می رسیده و تا حدود سی سال قبل، همه می دانستند برای علاج زخم چرکین و دمل بھترین درمان زالو اندازی است یا برای پیشگیری ازفساد دھان و لثه و داشتن دندانهای محکم باید بنا گوش را زالو گذاشت.
در ادامه نظر چندی از بزرگان طب قدیم را درباره زالو درمانی و زالو اندازی آورده ایم که یکی دیگر از دلایل توجه بیشتر به پرورش ، فروش زالو و خرید زالو و اهمیت این موجود شگفت آور در درمان بسیاری بیماری ها را برای ما روشن می سازد.

شیخ الرئیس ابن سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می فرمایند:
« از زالوهایی که کرک ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی ، خونریزی، تب، سستی و قرحه ھای بدخیم خواھید شد. از زالویی استفاده شود که در آب ھای خزه دار که محل زیست قورباغه ھاست نمو کرده و نه زالویی که در آبهای گل آلود سیاه بوده است. زالو بھتر از حجامت ، خون تباه را از عمق بدن بیرون می کشد . زالو اندازی برای بیماری ھای پوست از قبیل جوش ھا، دمل ھا، لکه ھای سیاه و نقطه ھای سیاه و سپید و . . . مفید است.»

حکیم رازی و ابن سینا ھر دو روی سه روش خونگیری کار میکردند، خون گیری از بیماران یکی از اصول پایه در طب قدیم مشرق زمین بود و گرفتن خون از بیماران به سه روش انجام می گرفت، فصد، حجامت و زالو انداختن ؛ که از روشھای مذکور، فصد و زالو درمانی بیشتر مورد توجه اطبای غرب قرار گرفت.
بررسی ھای دقیق ابن سینا در مورد ساختمان بدن زالوی پزشکی و زالو درمانی، و ترجمه ی آثار او به لاتین ، سبب آشنایی اطبای غرب با زالو درمانی نوین شد . پس از ترجمه ی آثار ابن سینا، زالو شناسی و زالو درمانی در غرب رواج یافت و کتب مرجع در این مباحث تدوین شد ، انواع زالوھای اروپایی از نظر علمی مورد طبقه بندی قرار گرفتند. ولی باید در نظر داشت که مرجع اصلی زالو شناسی غرب، مطالعات علمی ابن سینا بود و او بود که انواع زالوھای سمی و غیر سمی را تفکیک کرد. ابن سینا در مورد آناتومی زالو تحقیقات دقیقی نموده و بیان کرد :" زالو دارای سه فک است که به کمک آنها پوست را می شکافد." این نظریه (دارا بودن سه فک در زالو) برای اولین بار توسط ابن سینا بیان شد.
حکیم جرجانی نیز در پیرو ابن سینا در کتاب سوم ذخیره خوارزمشاھی اشاره ای به نحوه استعمال زالو و جایگاه درمانی آن کرده و منفعت زالواندازی را بیشتر در بیماری ھای پوستی می داند و معتقد است ابتدا باید تن را با فصد و مسھل پاکیزه کرد و سپس زالو انداخت.

♦ خرید و فروش زالوی پزشکی بسیار مهم است

با توجه به علاقمندی اطبا غرب به روشهای زالو درمانی، در اوایل قرن نوزدهم سالانه 30 میلیون عدد زالو از آلمان به آمریکا صادر شده و مورد مصارف درمانى و طبى قرار گرفته است. امروزه جامعه جراحان انگلستان پس از مشاهده اثرات معجزه آساى زالو در جراحیهاى پلاستیک و گرافتهاى پوستى و پیوند اعضاء‍، کاربرد زالوی پزشکی پس از پایان جراحى و حتى در حین عمل، را کاملاً پذیرفته‌اند و مورد تأکید قرار مى‌دهند.
پروفسور ایوالیو از دانشگاه مون‌پلیه (فرانسه) معتقد است هنوز تمامى اسرار و خواص مثبت پزشکى زالو کشف نشده است و دست کم ده اثر درمانی برای زالو قائل است. در کشور روسیه درمان با زالو بسیار رواج یافته است بطورى که بیماریهاى مختلف از سردرد و بیمارى قلبى و پوستى گرفته تا حتى ضعف قواى جنسى را با زالو اندازى معالجه مى‌کنند.
در مسکو و اوکراین کرم‌هاى آرایشى جهت رفع چروک صورت ابداع شده است که ماده مؤثره آن از زالو استحصال شده است . در تحقیقات ارائه شده از سوى دانشگاه استانفورد کالیفرنیا که در مجله لارنگوسکوپ (آگوست 1998) چاپ شده است، کاربرد زالو در جراحى‌هاى پلاستیک و ترمیمى با درصد موفقیت بالایى همراه بوده است. (کاهش واپس زدن پیوندها و گرافت‌ها)

پروفسورها : می‌یر، آلتون، اوخنر و هورتر معتقدند هر گونه کانون عفونى بدن را بوسیله زالو مى‌توان ریشه‌کن کرد.  زاخارین روسى معتقد است زالو موجب انبساط عروق موضع نیز مى‌گردد و بلکه اثر وازودلاتاسیون عمومی بدن را برای آن قائل است.

خرید و فروش زالوی طبی ، زالوی پزشکی

تا اینجا تاریخچه کوتاهی برای این روش درمانی را توضیح دادیم و با توجه به بسیط بودن موضوع بحث، در همین جا مبحث رو خاتمه میدهیم و از شما دعوت میکنیم که در مطالب آینده درباره درمان بیماری ها با زالو ، مارا همراهی کنید.

شرکت زالوي سبز شمال آماده فروش زالو به متقاضيان است ، لطفاً جهت خريد زالو از صفحه ارتباط با ما استفاده کنيد .

شايد اين مطالب براي شما جالب باشد :
خرید زالو - فروش زالو ، خرید و فروش زالوی طبی
زالو چیست ؟ معرفی زالو بخش دوم
زالو چیست ؟ معرفی زالو بخش اول

مقالات دیگر سایت
خرید زالو ، چگونه زالوی سالم خریداری کنیم ؟

خرید زالو ، چگونه زالوی سالم خریداری کنیم ؟

خرید زالو ، چگونه زالوی سالم خریداری کنیم؟ اکثر کسانی که نیاز به استفاده و خرید زالوی طبی پیدا میکنند نمیدانند چگونه باید ازسالم بودن زالوی هایی که در زالو درمانی مورد استفاده قرار میگیرد مطمئن شوند.

ادامه مطلب
فصل مناسب برای پرورش زالو

فصل مناسب برای پرورش زالو

در طبیعت زالو مانند اکثر کرم ها ، در فصل سرد به خواب زمستانی میروند و با آغاز فصل بهار شروع به فعالیت میکنند. به همین دلیل فصل بهار، بخصوص ماه اردیبهشت بهترین زمان برای شروع فعالیت پرورش زالو می باشد.

ادامه مطلب