گالری تصاویر

فصل کوکون ریزی زالوهای درمانگر تصاویر زالو درمانی ، بخش سوم

پربازدیدترین مقالات

خدمات ما

زالو درمانی در طب سنتی ایران

زالو درمانی در طب سنتی ایران

زالو درمانی در طب سنتی ایران ، زالو درمانی ریشه در طب سنتی ایران دارد اما با پیشرفت روز افزون این علم در کشورهای دیگر تفاوت هایی در روش های زالو درمانی به وجود آمد ؛ در این مقاله روش زالو درمانی در طب سنتی ایران را معرفی نماییم.

آشنایی با زالو درمانی در طب سنتي ايران :

در طب سنتی ایران هر داروئي داراي مزاج است و هر بيماري نيز مزاج خاص خود را دارد به همين دليل تمام مراحل درمان بايد بر اساس اصلاح طبع و مزاج باشد؛ زالو دارویی ارزشمند و مفید با مزاج سرد و خشک است و بايد با در نظر گرفتن مزاج بيمار اقدام به استفاده از آن نمود.
با توجه به توصيه ها و دستورات طب سنتي ايران ( ابوعلی سینا – ذکریاری رازی و ...) ، ابتدا بايد به بيمار مصلح و منضج داده شود و بدن از اخلاط فاسد پاك شود سپس زالو درماني انجام شود تا اثر درمانی زالو بيشتر باشد . وقتي كه بيمار داراي غلبه اخلاط فاسد است به هیچ عنوان نبايد زالو درماني كند ، زیرا ممکن است باعث تجمع يا تخليه نابجاي اخلاط شده و بجاي درمان و شفاي بيماران ، درد آنها را زياد تر کرده و یا اصلا تاثیری نداشته باشد.
تمامی آداب حجامت و فصد ( زمان , مکان , رژیم غذایی قبل و بعد) درباره زالو درمانی نیز صادق است اما مهمترین نکته این است که هیچگاه برای زالو درمانی نباید عجله کرد , ابتدا زیر نظر اطبا متخصص با داروهای گیاهی خاص , رژیم های پاکسازی بدن, بادکش و حجامت و فصد باید خون و کبد پاکسازی شوند و سپس زالو درمانی میتواند تاثیر عالی بر درمان بگذارد.

نکاتی در زالو درمانی

عده ای از اطبای طب سنتی برای زالو اندازی محدوده سنی قائل اند و قبل از 2 سالگی و بعد از 60 سالگی زالو اندازی را مجاز نمی دانند . البته بعضی هم به این محدودیت اعتقادی ندارند و زالو اندازی را در صورت نیاز در هر سنی مجاز می دانند. اطبا متفق القول تاکید میکنند،زنان در دوران بارداری و یا عادت ماهیانه زالو درمانی انجام ندهند.
گرسنگی یا پرخوری و بیخوابی و کم خوابی ، استرس و ترس , اضطراب و هیجان زیاد یا نشاط بیش از حد ، مصرف قرصهایی نظیر وارفارین و آسپرین , دی پیریدامول , اسویکس , کلوپیدگرل و قرص های مسکن ، مصرف غذاهای سرد (لبنیات , تخم مرغ , برنج , مرغ , خیار و کاهو , کیوی , میوه نارس و ترش , ماکارونی , آش جو و آلوچه و ...) ، استحمام طولانی و گرم و سونا و جکوزی قبل و بعد از زالو درمانی ، مصرف غذاهای شور بعد از زالو درمانی ، اسهال , ادرار زیاد , تعریق فراوان , استفراغ فراوان قبل از زالو درمانی و ... از مواردی هستند که تاثیر منفی بر زالو درمانی میگذارند.
همانطور در توضیحات بالا میبینید زالو درمانی در طب سنتی ایران مقدمات و موخراتی دارد که رعایت این نکات باعث تاثیر فوق العاده مثبت زالو درمانی در درمان بیماران می گردد .
متاسفانه این روزها در روش زالو درمانی مدرن مشاهده میشود که به این مسائل و نکات ذکر شده در بالا ، دقت کامل به عمل نیاورده و درنتیجه دست نیافتن به تاثیر مطلوب در درمان بیمار و حتی بدتر شدن شرایط بیمار دیده شده است . این خود دلیلی بر عدم تمایل بیماران به درمان با زالو را در کنار نا آشنایی با زالو درمانی دامن میزند .

خواندن این مقالات را به شما پیشنهاد میدهیم :
زالو درمانی - زالو اندازی از گذشته تا حال
زالوی پزشکی و زالو درمانی برای درمان بیماری
مواد موثر در بزاق زالوی پزشکی

مقالات دیگر سایت
زالو درمانی - زالو اندازی از گذشته تا حال

زالو درمانی - زالو اندازی از گذشته تا حال

در این مطلب از تاریخچه زالو درمانی یا زالو اندازی با استفاده از زالوی طبی از گذشته تا کنون صحبت خواهیم کرد ، آگاهی از قدمت استفاده از روش زالو درمانی باعث میشود ، به علت اهمیت پرورش ، خرید و فروش زالو بیشتر پی بریم . 

ادامه مطلب
برخی از فرآورده های زالوی طبی

برخی از فرآورده های زالوی طبی

استفاده از زالوی طبی منحصر به زالو درمانی یا همان زالو اندازی نیست ، زالو چه به صورت زنده و چه به صورت فرآورده های طبی از گذشته تا کنون استفاده می شده است. در مقالات گذشته از روش زالو درمانی ، فواید و نکات آن صحبت کردیم.

ادامه مطلب